Přeskočit na hlavní obsah

příběhy obyčejného sousedství

Je skvělý, když svoje sousedy znáte jménem i ve městě a když vám dojde cibule nebo zjistíte v deset večer, že dítě potřebuje do školy kousek červené mašle, můžete zaklepat na vedlejší dveře. Neříkám, že se všichni milujou a vše je zalito sluncem, ale prostě lidi se tu umí normálně bavit, zpříjemňovat si život a neřešit prkotiny typu "vaše větev stíní na mém pozemku." 

Lidušky betlém v předzahrádce.

S Danou si děláme pauzičky na kafe několikrát do týdne. Je to naše chvíle klidu v kolotoči všedních starostí. Její muž se s tím mým svorně opíjejí dobrými rumy. Děti se kamarádí. Dana v jejich bazénu naučila naší Marušku plavat. 

Liduška je dobrá duše celé ulice. Pomáhá, komu může, i když má sama pořád co dělat. Na Vánoce vystavuje v předzahrádce vlastnoručně vyráběný betlém, který obdivují všichni kolemjdoucí. Děti z nedalekých školek se na něj chodí dívat.
Pan Zimák a Maruška na svých třístopých vozidlech.

Pan Zimák (88 let) prohlásil před sedmi lety, když se narodila Maruška, že ji doprovodí do tanečních a zamlouvá si první tanec. Dnes, když ho znám, vidím, jak pořád něco dělá a jaký má tenhle starý Volyňák houževnatý kořínek, tomu věřím, že do těch tanečních s námi za 8 let normálně půjde a i tančit bude. 

Můj muž s Bořkem, stavitelem, zahradníkem a báječným člověkem.

Bořek s Maruškou. Naše zahrady spolu sousedí a přes plot si říkáme, jak je zase sucho a jestli nás letos serou víc mšice nebo dřepčíci. Přes plot si podáváme cuketu nebo svazek kopru. V létě, večer po zalévání, když poleví největší vedro, si občas sedneme u nich nebo u nás, s vychlazeným pivem a domácí pálenkou. 
Pepa, který tu žije už od dětství. Patří sem jako nikdo jiný.

Nemůžu zapomenout na Pepu, který vykouří šedesátku denně, má přezdívku Rumík a chrchlá tak, že mu není skoro rozumět. Potkat ho v noci na ulici, tak se bojíte. A tenhle starý fachman každého Mikuláše a každé Velikonoce dělá společně s Liduškou pytlíčky sladkostí pro okolní děti. Zvoní vždycky dvakrát. Pokaždé jen stojím na prahu a čumím za ním, jak odchází. A žasnu, jak mají tyhle lidi s tvrdou slupkou ve skutečnosti dobrý srdce. 
Vánoční svařák jsme začali ještě s jednou rodinou pořádat krátce po tom, co jsme se nastěhovali. Letos měl být tuším už šestý ročník. 

Je tu taky starý pán, který opravuje harmoniky. V létě si s některou občas sedne před dům a hraje. Je tu spousta dalších báječných rodin, které dohromady dělají ten pocit, že jste na dobrém místě. Jsou to takové příběhy obyčejného života, není v nich nic speciálního, a přesto je každý z nich výjimečný. Je prostě pěkný lidi okolo sebe trochu znát. Když ráno škrábete auto a kolemjdoucí vám zamávají a popřejou hezký den, prostě vám to roztáhne pusu k úsměvu, i když je vám hrozná kosa a ještě napůl spíte.

Mám velký štěstí, že žiju zrovna tady.


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

únorový fňukání

Ten únor mě fakt nebaví. Každý rok mi to hnusný počasí vadí víc a víc a to rozplizlý období mezi Vánocema a prvním pivem na zahrádce bobtná a bobtná do větších rozměrů. Už nutně potřebuju jaro. Pořád mám silný cukání vzít Kubu a ujet někam do tepla. Ale stav účtu ani práce mi to nedovoluje, aspoň ne teď hned.  Tak aspoň že tenhle týden svítilo. A tak si spřádám plány. Na to, co si letos vylepšíme v Arnoštkovi a kam vezmu děti na výlet. Tenhle týden jsem už nevydržela a v největším mrazu jsme jeli vyzkoušet, jak se nám bude sedět u novýho stolečku. Byl to nečekaně super zážitek, našli jsme ukrytou louku se starým včelínem, vyplašili stádo srnek a potkali kolonii datlů. Takhle zblízka a v takovém počtu jsem je neviděla a hlavně neslyšela od dětství.  Máme stoleček. A bordel v autě, ale nebojte, to do jara uklidíme. Vidíte datla? Napočítali jsme jich osm. Na to, kam zas vyjedu se stánkem a jaký nový zajímavý lidi potkám. Chystám toho hodně! Trhy, dětské dílny a nově taky tvůrčí d...

jak jsme už zase neměli křtiny

Naše dítě je neznaboh, to má po mě. Prostě se nenechá pokřtít a nenechá. Na sobotu jsme měli naplánované už asi pošesté odložené křtiny, farář na značkách, slovenská kmotra s rodinou sbalený kufr, ale Kuba v pátek v noci dostal horečku. Už mě to vůbec nepřekvapuje, spíš obdivuju lidi, co se i s malými dětmi něco odváží plánovat a do diáře si věci, které mají být třeba za měsíc, píšou PROPISKOU!   No takže jsem využila nečekaně volný den (ano, maroda dostal na krk muž) a vyrazila jsem si do Prahy koupit jednak nějaký materiál, jednak si vyřídit nějaké pracovní věci a pak si taky prostě jen tak odpočinout. Daly jsme si s Maruškou kávu a chill  (jo, my totiž neodpočíváme, ale chillujeme) v kavárně, prošly se po Letné a šly jsme na running sushi, to měla jako náplast za to, že nepřijede na víkend dlouho a s nadšením očekávaná teta a sestřenice.  Ta mi mimochodem večer psala, jak si ty Kubíčkovy křtiny užila, protože vzala auto a vyrazila to se svýma holkama roztočit do R...

co všechno se dá stihnout...

... za jeden víkend?  Odvolit (jen já, protože Erik je Slovák). Rozebrat kuchyňskou linku a nadávat ve čtyřech jazycích (Erik). Pobalit brusle, oteplovačky, čepice, rukavice, šály a svetry, tablety, mlíčka, plínky a autíčko i s popelářem a vyklidit pole směr jih (já + děti). Vyměnit podlahu v kuchyni a obýváku (náš skvělý pan Malát s Erikovou asistencí). Jít na vycházku zámeckým parkem se čtyřmi vodítky, třemi alpakami, dvěma dětmi a jedním malinkatým štěnětem border kolie. Masopustní průvod! :) Zleva: Diego, Esmeralda, Maruška a Bella. Moje oblíbené lamy. Naplánovat si trhy, kreativní dílny a novou řadu suvenýrů a dřevěných šperků na blížící se turistickou sezónu. Dát si opulentní anglickou snídani. Sejít se s věrnými zákaznicemi a spontánně si s místními připít v hosdpodě na výsledek voleb.  Stát poprvé v životě na bruslích (Kubíček). Nechat si přejet dva prsty bruslí a zakrvácet zámeckou kavárnu (Maruška). Přijet domů s obvázaným dítětem a radovat se z nové podlahy. ...