Přeskočit na hlavní obsah

příběhy obyčejného sousedství

Je skvělý, když svoje sousedy znáte jménem i ve městě a když vám dojde cibule nebo zjistíte v deset večer, že dítě potřebuje do školy kousek červené mašle, můžete zaklepat na vedlejší dveře. Neříkám, že se všichni milujou a vše je zalito sluncem, ale prostě lidi se tu umí normálně bavit, zpříjemňovat si život a neřešit prkotiny typu "vaše větev stíní na mém pozemku." 

Lidušky betlém v předzahrádce.

S Danou si děláme pauzičky na kafe několikrát do týdne. Je to naše chvíle klidu v kolotoči všedních starostí. Její muž se s tím mým svorně opíjejí dobrými rumy. Děti se kamarádí. Dana v jejich bazénu naučila naší Marušku plavat. 

Liduška je dobrá duše celé ulice. Pomáhá, komu může, i když má sama pořád co dělat. Na Vánoce vystavuje v předzahrádce vlastnoručně vyráběný betlém, který obdivují všichni kolemjdoucí. Děti z nedalekých školek se na něj chodí dívat.
Pan Zimák a Maruška na svých třístopých vozidlech.

Pan Zimák (88 let) prohlásil před sedmi lety, když se narodila Maruška, že ji doprovodí do tanečních a zamlouvá si první tanec. Dnes, když ho znám, vidím, jak pořád něco dělá a jaký má tenhle starý Volyňák houževnatý kořínek, tomu věřím, že do těch tanečních s námi za 8 let normálně půjde a i tančit bude. 

Můj muž s Bořkem, stavitelem, zahradníkem a báječným člověkem.

Bořek s Maruškou. Naše zahrady spolu sousedí a přes plot si říkáme, jak je zase sucho a jestli nás letos serou víc mšice nebo dřepčíci. Přes plot si podáváme cuketu nebo svazek kopru. V létě, večer po zalévání, když poleví největší vedro, si občas sedneme u nich nebo u nás, s vychlazeným pivem a domácí pálenkou. 
Pepa, který tu žije už od dětství. Patří sem jako nikdo jiný.

Nemůžu zapomenout na Pepu, který vykouří šedesátku denně, má přezdívku Rumík a chrchlá tak, že mu není skoro rozumět. Potkat ho v noci na ulici, tak se bojíte. A tenhle starý fachman každého Mikuláše a každé Velikonoce dělá společně s Liduškou pytlíčky sladkostí pro okolní děti. Zvoní vždycky dvakrát. Pokaždé jen stojím na prahu a čumím za ním, jak odchází. A žasnu, jak mají tyhle lidi s tvrdou slupkou ve skutečnosti dobrý srdce. 
Vánoční svařák jsme začali ještě s jednou rodinou pořádat krátce po tom, co jsme se nastěhovali. Letos měl být tuším už šestý ročník. 

Je tu taky starý pán, který opravuje harmoniky. V létě si s některou občas sedne před dům a hraje. Je tu spousta dalších báječných rodin, které dohromady dělají ten pocit, že jste na dobrém místě. Jsou to takové příběhy obyčejného života, není v nich nic speciálního, a přesto je každý z nich výjimečný. Je prostě pěkný lidi okolo sebe trochu znát. Když ráno škrábete auto a kolemjdoucí vám zamávají a popřejou hezký den, prostě vám to roztáhne pusu k úsměvu, i když je vám hrozná kosa a ještě napůl spíte.

Mám velký štěstí, že žiju zrovna tady.


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

únorový fňukání

Ten únor mě fakt nebaví. Každý rok mi to hnusný počasí vadí víc a víc a to rozplizlý období mezi Vánocema a prvním pivem na zahrádce bobtná a bobtná do větších rozměrů. Už nutně potřebuju jaro. Pořád mám silný cukání vzít Kubu a ujet někam do tepla. Ale stav účtu ani práce mi to nedovoluje, aspoň ne teď hned.  Tak aspoň že tenhle týden svítilo. A tak si spřádám plány. Na to, co si letos vylepšíme v Arnoštkovi a kam vezmu děti na výlet. Tenhle týden jsem už nevydržela a v největším mrazu jsme jeli vyzkoušet, jak se nám bude sedět u novýho stolečku. Byl to nečekaně super zážitek, našli jsme ukrytou louku se starým včelínem, vyplašili stádo srnek a potkali kolonii datlů. Takhle zblízka a v takovém počtu jsem je neviděla a hlavně neslyšela od dětství.  Máme stoleček. A bordel v autě, ale nebojte, to do jara uklidíme. Vidíte datla? Napočítali jsme jich osm. Na to, kam zas vyjedu se stánkem a jaký nový zajímavý lidi potkám. Chystám toho hodně! Trhy, dětské dílny a nově taky tvůrčí dílny pro

radosti všedních dní

Nic moc, tyhle začátky roku. Dny jsou krátký a šedý a všechno jde ztuha.  Včera velký zklamání – oligarcha zproštěn viny. Chce se mi zvracet. Přijde mi to, že to celou naší zemi vrhá zpátky do středověku. Vůbec si nepřipadám jako v civilizovaný Evropě, spíš jako někde v sovětským svazu. Mrzí mě to. Ale tak si aspoň dělám radost malýma věcma, v tom jsem dobrá. Koupila jsem si nový obal na telefon, už pár let si ho dávám sama v lednových výprodejích, a vždycky od Ideal of Sweden. Jsou prostě krásný. Letos jsem si vybrala takový masivní, protože mi ten telefon pořád někde padá, tak ať aspoň padá do měkkýho. Navíc má okraj kolem foťáčku a chrání sklo před poškrábáním, a to zlatý kolečko je zároveň stojánek.  A samozřejmě dobrý kafe, to mě dokáže vždycky trochu zachránit den. Taky mám novej diář. Nedatovaný Doller se mi loni úplně neosvědčil, tak jsem letos vybrala klasiku a zahloubila jsem si do něj dřevěnou samolepku se svým logem.  Obojí to je z – no, říkají tomu cruelty free vegan leath

jak jsme už zase neměli křtiny

Naše dítě je neznaboh, to má po mě. Prostě se nenechá pokřtít a nenechá. Na sobotu jsme měli naplánované už asi pošesté odložené křtiny, farář na značkách, slovenská kmotra s rodinou sbalený kufr, ale Kuba v pátek v noci dostal horečku. Už mě to vůbec nepřekvapuje, spíš obdivuju lidi, co se i s malými dětmi něco odváží plánovat a do diáře si věci, které mají být třeba za měsíc, píšou PROPISKOU!   No takže jsem využila nečekaně volný den (ano, maroda dostal na krk muž) a vyrazila jsem si do Prahy koupit jednak nějaký materiál, jednak si vyřídit nějaké pracovní věci a pak si taky prostě jen tak odpočinout. Daly jsme si s Maruškou kávu a chill  (jo, my totiž neodpočíváme, ale chillujeme) v kavárně, prošly se po Letné a šly jsme na running sushi, to měla jako náplast za to, že nepřijede na víkend dlouho a s nadšením očekávaná teta a sestřenice.  Ta mi mimochodem večer psala, jak si ty Kubíčkovy křtiny užila, protože vzala auto a vyrazila to se svýma holkama roztočit do Rakouska, když teda